DZIEŃ DRUKARZA W MUZEUM DRUKARSTWA

Muzeum Drukarstwa i Sekcja Poligrafów SIMP zapraszają 28 V 2016 r.


na obchody Dnia Drukarza.

 

Tegoroczną edycję tego wydarzenia chcemy poświęcić przypomnieniu drukarni, która mieściła się przy Targowej 47 w latach Drugiej Wojny Światowej i nie została zdekonspirowana przez Niemców. Drukarnia była jedną z dwóch drukarń należących do Konwentu Organizacji Niepodległościowych. Wyposażenie Drukarni stanowiła maszyna dociskowa typu „Victoria”, motor i regały zecerskie. Skład wykonywało dwóch zecerów, którzy w ciągu jednego dnia pracy składali 8-stronicowy numer pisma. Zecerami byli bracia Jerzy i Juliusz Tadeusz Mycke, harcerze i zaprzysiężeni w ZWZ. Drukowano m. in, czasopisma „Myśl Państwowa”, „Polska Walczy”, „Dziś i Jutro”. Budynek, w którego podziemiu mieściła się Drukarna został rozebrany w ramach tzw . rewitalizacji Pragi w roku 1972 r.

 

Publiczność zapraszamy w sobotę 28 maja 2016 r. Muzeum w tym dniu

będzie czynne w godz. 10.00–18.00. A w godz. 12.00–14.00 naszymi i Państwa gośćmi będą członkowie Sekcji Poligrafów SIMP i Pani Małgorzata Mycke-Dominko wraz z rodziną.

Pani M. Dominko jest córką Jerzego – jednego z dwóch zecerów. Nasz gość podzieli się wspomnieniami o swoim Ojcu, a także udostępni oryginalne archiwalia i fotografie związane z wzmiankowaną Drukarnią.